Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Obtinere venituri suplimentare in timpul concediului ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Obtinere venituri suplimentare in timpul concediului de ingrijire copil

Buna seara!
Pot obtine venituri si prin deschiderea unui srl in baza OG privind veniturile suplimentare in perioada de concediu ingrijire copil?
Multumesc!
Potrivit art.16 din OUG nr.111/2010 (modificat prin Legea 126/2014) :
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a) primeşte diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu;
b) primeşte indemnizaţii în calitate de consilier local sau judeţean, indiferent de nivelul acestora;
c) realizează venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, de maximum 6 ISR într-un an calendaristic.

Asadar, in perioada CCC se pot obtine venituri in valoare de maxim 6 ISR (6 x 500 = 3000 lei).
Multumesc pt raspuns!
Asadar pot obtine venituri din activitatea pe srl, dar mi se pare extrem de putin doar 250 roni pe luna. Corectati-ma daca nu am inteles eu bine.
Ati inteles bine . Intr-adevar, suma este de maxim 3000 lei/an.