Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bilant de lichidare noiembrie 2014
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bilant de lichidare noiembrie 2014

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii si daca se poate, si temeiul legal pentru urmatoarea situatie:
O societate doreste sa se lichideze voluntar, fara lichidator.
Pana acum, bilantul era depus in forma prescurtata.
Ce trebuie depus la ANAF si Registrul Comertului in vederea lichidarii. Bilantul de lichidare va fi in forma lunga sau prescurtata? Ce altceva in afara de acest forumular se mai depune ( rapoarte, anexe, note explicative, etc )?
Care este procedura?
Va multumesc anticipat!
Dizolvarea si lichidarea simultana(fara lichidator) se poate face in temeiul art.227 alin.(1) lit.d). si art 235 din Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale.
Bilantul de lichidare va fi formularul S 1039 valabil pentru finele anului precedent lichidarii. Acesta se depune atat la ANAF cat si la Registrul comertului. Mai trebuie intocmite si anumite declaratii,in functie de soldurile conturilor din balanta de verificare,anterioare datei bilantului de lichidare. Se pare ca alte anexe la bilantul de lichidare,se depun in functie si de solicitarile Administratiei fiscale de domiciliu a contribuabilului.
Procedura si actele necesare le gasiti pe site-ul Registrului Comertului, la link-ul:[ link extern ]