Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Laptop cumpărat pe PFA și vânzare spre altă ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Laptop cumpărat pe PFA și vânzare spre altă persoană fizică

Am cumpărat un laptop pe PFA, iar între timp am cumpărat un altul, deci vreau să scap de cel vechi (cel vechi însemnând că are 3 luni doar - nici nu am apucat să îl introduc în registru).

Care ar fi condițiile în care pot face asta? Doar cu factură? Trebuie să plătesc impozit pe venitul din vânzare (mi se pare o prostie având în vedere că e bun fix, dar nu mă pricep)? Trebuie să aștept amortizarea?

Mulțumesc mult!
Buna seara,

Veniturile obtinute din vanzarea bunurilor de natura imobilizarilor sunt venituri impozabile, dupa cum cheltuielile cu scoaterea din gestiune a acestora reprezinta cheltuieli deductibile(punctul 36 din Normele de aplicare ale art.46 din Codul fiscal).

Inregistrati intrarea laptopului la data achizitiei, inregistrati amortizarea aferenta celor doua luni ulterioare achizitiei pana in momentul instrainarii, apoi inregistrati vanzarea acestuia(cu factura bineinteles).

Baza de calcul a impozitului de plata in cazul acestei tranzactii va fi constituita din pretul de vanzare din care se scade valoarea ramasa neamortizata. In functie de pretul de vanzare, este posibil sa nu platiti pe tranzactie impozit.

Numai bine
Sa intelegem ca sunteti in sistem real?

Nu. Nu platiti impozit pentru ca veti avea venit din vanzare concomitent cu cheltuiala (fiind in acelasi an).

Cu alte cuvinte aveti cheltuiala de 2000 (cat ati dat pe el) si venit 2000 (cu cat il vindeti).
Calculati impozitul (2000-2000)*16% = 0. Veti avea de plata 0 lei impozit.