Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coeficient salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coeficient salarizare

am o intrebare foarte simpla dau un caz asistent medical cu studii medii angajat dar care este si absalvent al facutatii de drept.Intrebarea este:primeste coeficient de salarizare daca da cat si care este cadrul legal .va multumesc
Coeficientul de ierarhizare este prevazut in Contractul Colectiv de munca Unic la nivel national, la
Art. 40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2,
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3,
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. (1) se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. (1) se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.
(4) Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, in medie, este de 440 lei, adica 2,59 lei/ora, incepand cu 1 ianuarie 2007.
Coeficientul de ierarhizare se aplica functiei ocupate de salariatul respectiv in firma, in functie de cerintele postului. In cazul de fata, pe angajator il intereseaza studiile in domeniul asistentei medicale ( am impresia ca vorbim despre studii postliceale) si nu pe cele in domeniul dreptului.
Atentie insa, fiind vorba de un cadru medical, exista ccm la nivel de ramura din cate stiu, iar daca acolo sunt prevederi mai favorabile salariatului, se aplica acestea
Incepand cu 1 ianuarie 2009, salariul minim brut pe tara a fost stabilit la 600 lei, conform H.G. nr. 1051/10.09.2008, si se acorda celor ce efectueaza un program complet de lucru in medie de 170 de ore pe luna, o ora reprezentand 3,529 lei.
buna ziua ,

pentru a stabili corect salariul trebuie avute in vedere anumite aspecte :
- plecam de la salariul minim / economie = 600 ron
- verificam codul COR al functiei respective si recomandarile - studii superioare , dar nu neaparat , studii medii etc
- aplicam coeficientul de ierarhizare ( colega Paula l-a expus mai sus , nu revin )
avand in vedere cele mai sus expuse facem incadrarea persoanei functie de cerinta postului si nu de studiile pe care le are aceasta .
deci un absolvent de drept , poate fi incadrat cu 720 ron ce reprezinta salariul minim garantat in plata pentru asistent medical . Este optiunea persoanei sa se incadreze pe un post inferior calificarii sale .

andreea
H.R. SUPORT , Consultant resurse umane