avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... URGENT Intreprindere Individuala DECES ADMINISTRATOR ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

URGENT Intreprindere Individuala DECES ADMINISTRATOR CUM PROCEDEZ??

VA ROG SA MA INDRUMATI CAT MAI URGENT:frantic:
Intreprindere Individuala a carui admninistartor a decedat cum se procedeaza ca activitatea firmei sa poata continua.

In urma decesului a ramas sotia si o fiica casatorita si nu stiu cum sa procedeze ca sa fie bine si corect.

intreprinderea are si 2 salariati.

VA MULTUMESC ANTICIPAT
Cel mai recent răspuns: flori2 , utilizator 14:42, 17 Noiembrie 2014
Persoana decedata era titularul intreprinderii individuale si nu administratorul acesteia.
Drepturile in cazul intreprinderii individuale, se mostenesc. Pentru aceasta este nevoie de procedura succesorala la notarul public, care se incheie prin emiterea unui certificat de mostenitor. La notarul public, pe langa actele de stare civila ale defunctului si a mostenitorilor, trebuia sa prezentati si certificatul de inregistrare ale intreprinderii cu anexele sale.
Cu certificatul de mostenitor va veti prezenta la registrul comertului unde este inregistrata intreprinderea si solicitati operarea mentiunilor in registru.
va multumesc din suflet pentru raspuns :flowersblue:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este nevoie de diploma sau atestat pentru deschiderea unei ii - magazin naturist - ? DanyD DanyD Pentru deschiderea unei Intreprinderi individuale - magazin naturist - persoana in cauza are nevoie de diploma sau atestat in acest domeniu? Multumesc. (vezi toată discuția)
Sunt angajatul întreprinderii individuale a tatălui meu care a decedat. Rosu Dan 01 Rosu Dan 01 Buna ziua! Sunt în următoarea situatie: sunt angajatul întreprinderii individuale a tatălui meu care a decedat. Întreprinderea este in activitate si are ... (vezi toată discuția)
Studii necesare pentru deschidere intreprindere individuala DragusDaniela DragusDaniela Buna ziua, as dori sa aflu ce diplome de studii am nevoie ca sa deschid o intreprindere individuala, profil comert. (vezi toată discuția)