avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum sa rezolv o problema cu un angajat prins ca fura
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum sa rezolv o problema cu un angajat prins ca fura

Buna , cum sa procedez cu un salariat prins ca fura bani din magazin (am probe video), daca il dau afara nu mai pot recupera prejudiciul. Societatea este un magazin mic alimentar si nu pot sa iasa relevant la un inventar deoarece avem multe produse expirate care sunt scoase , datorii pe caiet , etc din inregistrari reiese clar ca intr-o saptaman a furat 1500 ron. Eu muncesc de dimineata pana seara si nu am observat pana nu am pus o camera ascunsa deoarece am vazut ca avem vanzari dar nu mai ajungeau banii sa platim la furnizori iar eu nu puteam sa imi cumpar o pereche de ciorapi si fata mea numai lucruri noi avea . Ce ma sfatuiti sa fac ?
Cel mai recent răspuns: Taciturnul , utilizator 09:43, 4 Martie 2013
cel mai indicat ar fi sa va adresati politiei cu o plangre penala pt. furt.
se vor lua masurile ce se impun si inn plus va justificati si dvs daca veti avea controale ...etc...

av.m.vasilescu
atamax a scris:

Buna , cum sa procedez cu un salariat prins ca fura bani din magazin (am probe video), daca il dau afara nu mai pot recupera prejudiciul. Societatea este un magazin mic alimentar si nu pot sa iasa relevant la un inventar deoarece avem multe produse expirate care sunt scoase , datorii pe caiet , etc din inregistrari reiese clar ca intr-o saptaman a furat 1500 ron. Eu muncesc de dimineata pana seara si nu am observat pana nu am pus o camera ascunsa deoarece am vazut ca avem vanzari dar nu mai ajungeau banii sa platim la furnizori iar eu nu puteam sa imi cumpar o pereche de ciorapi si fata mea numai lucruri noi avea . Ce ma sfatuiti sa fac ?

D-na avocat are dreptate,insa in momentul in care se va incepe urmarirea penala,d-vs.trebuie sa va constituiti parte civila cu cuantumul prejudicului cauzat de angajat,insa numai in masura in care va dovediti pretentiile cu acte,eventual martori si expertize.de asemeni trebuie sa inainmtati politie copie de pe respectivele inregistrari
Buna ziua, suntem o firma de transport marfuri si avem si noi o problema de acest gen. In speta, unul dintre soferi a ajuns la destinatie cu o cantitate de marfa mai mica decat cea incarcata initial.La descarcare a fost facut un proces verbal de constatare a diferentelor si a fost semnat de catre beneficiarul marfii si de catre sofer. De la incarcare pana la descarcare soferul nu a parasit masina ,aflandu-se in tranzit, nu a ajuns la garaj si nu a anuntat vreo problema pe parcursul cursei. Cum ne sfatuiti sa actionam pentru recuperarea prejudiciului si pentru pedepsirea soferului. Va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani furati de catre fostul angajat annabela annabela Buna dimineata. Fratele meu este director de vanzari la o firma. Unul dintre agenti a demisionat acum cateva saptamani si, ulterior lichidarii, s-a constatat ... (vezi toată discuția)
Ce poate face un patron/angajat in caz de furt? valime valime Buna ziua, Am o intrebare pentru Dvs, legata de furtul intre patron si angajat. > Ce poate sa faca angajatul acuzat ca a furat si pus sa plateasca, fara ... (vezi toată discuția)
Urgent!! ce poti face atunci cand angajatul te fura? denisa 15 denisa 15 Buna ziua! Am nevoie urgenta de ajutor, dar sa va detaliez un pic problema: acum ceva timp, am descoperit ca o angajata de la magazin nu-mi inregistreaza ... (vezi toată discuția)