Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu CIM cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu CIM cu timp partial

Buna seara!

Am o nelamurire. Daca salariul pentru o norma de 8 ore/ zi este 1300 lei, pentru norma de 4 ore/zi salariul va fi de 650 lei, nu?

Ce suma trebuie sa apara in contractul de munca si in Revisal? 1300 sau 650?

Se poate trece in CIM norma de 4 ore/zi si ca "salariul de 1300 lei este corespunzator pentru norma intreaga urmand ca angajatul respectiv sa fie platit corespunzator normei lui"?

Multumesc anticipat!
J.Salariul:
1.Salariul de bază lunar brut 650 lei.
2. Alte elemente constitutive
a) sporuri -----;
b) indemnizaţii ------;
b¹) prestatii suplimentare in bani --------;
b²) modalitatea prestatiilor suplimentare in natura -------------.

In REVISAL veti scrie salariul de baza lunar brut 650 lei.

H.Durata muncii:
2.O fracţiune de normă de 4 ore/pe zi, 20 ore/săptamână .
a) Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează: (ore zi ).
b) Programul de lucru se poate modifica în condiţiile Regulamentului Intern/Contractului Colectiv de Muncă aplicabil.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau înlăturării consecinţelor acestora .

Nu uitati 2 aspecte obligatorii:
a) - sa completati repartizarea programului de lucru, ora cand incepe programul si ora cand sfarseste programul.

In situatia in care intr-un contract individual de munca cu timp partial nu este precizat , repartizarea programului de lucru, contractul se considera a fi incheiat pentru norma intreaga.

b) - interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic