Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... pensie de intretinere a minorului cand tatal este ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

pensie de intretinere a minorului cand tatal este plecat in suedia

Buna ziua ,pentru inceput vreau sa va spun ca sunt dezamagita de ceea ce pot unii avocati din cluj sa faca.In urma cu aproximativ o luna si jumatate am angajat o avocata pentru aceasta probema,avocata care mi-a promis foatre multe ,dar din pacate am fost pacalita.Dar sa va explic mai detaliat ce s-a intamplat:referitor la fostul meu sot care este obligat la pata pensiei de intretinere pentru copilul sau,el fiind plecat in Suedia,eu am trimis un memoriu la MAE de unde am primit ca raspuns de la ambasada toate datele actuale ale fostului meu sot inclusiv CNP suedez al acestuia impreuna cu datele referitoare la domiciliul acestuia.Acesta nu a mai platit pensie alimentara din data de 24 ianuarie.M-am adresat unei avocate care zice ca se ocupa de dreputul familiei,iar in prima jumatate din luna aprilie aceasata a trimis la locul de munca si la domiciliul din Suedia a fostului meu sot o adresa prin care cere ca acesta sa platesca ceea ce se cuvine de drept pentru copilul lui.,stiu sigur ca este plecat acolo din octombrie 2007 deoarece aceasta este prima data cand am primit de la dansul suma de 300euro bani trimisi prin serviciul western apoi in luna mai 2008 am mai primit 200euro prin western,in luna octombrie 2008am primit de la bunica copilului soma de 200ron si in luna ianuarie 2009 am mai primit suma de 100euro prin western de la el din suedia.Dupa ce a trimis avocata mea acea adresa in data de 15 aprilie 2009,in data de 30 aprilie,tatal copilului mi-a mai trimis suma de 150euro prin western,dupa care avocata mi-a spus ca a fost cautata de un avocat angajat de fostul meu sot care i-a inmanat acesteia o intmpinare la adresa facuta facuta de ea in care specifica ca el a platit pensia alimentara pentru copil si pe deasupra aduce acuze la adresa mea ca nu sunt o mama buna si ca nu am grija de copil deoarece copilul in data de 30 aprilie a cazut cu bicicleta si s-a lovit la cap fara repercursiuni grave.Intadevar ca am stat in spital cu copilu la recomandarea medicului neurolog pana in data de2 mai pentru ca copilul sa fie sub supraveghere medicala tim de 24 ore sa nu cumva sa apara ceva umari ale loviturii.Tin sa mentionez ca in decizia de divort acesta este obligat sa plateasca 25% din venitul realizat ,si totodata cunosc adresa lui din suedia,locul de munca si CNP-ul lui suedez dar nu cunosc exact ce salariu pe care il are el acolo ,iar avocata mea in urma cu cateva zile imi da raspuns la toate acestea sa ma multumesc cu cat imi trimite si cand imi trimite ca nu voi putea niciodata sa obtin suma care se cuvine si anume 25%din venitul relizat de acesta.El personal mi-a spus ca nu vrea sa platesca mai mult din cauza ca noi am divortat in romania ,iar aici in tara nu are venituri si asa ca no plateste mai mult de 25%din salariul minim pe economie care este la noi in tara .
Am o singura intrebare:oare cine ma poate acuza ca nu am grija de copil si ca nu sunt o mama buna,cand timp de 11 ani am grijit copilul si nu primeam de la tatal sau decat odata la 3-4luni o suma modica el nu lucrase nici inainte cu carte de munca si imi platea pensie socotita dupa salariul minim pe economie care era la acea data la noiin tara ,iar acum cand stiu ca lucreaza si se poate demonstra acest lucru mi se spune sa fiu multumita ca imi trimite odata la 3-4 luni cate 100-150euro .Cine ma poate indruma spre ceea ce trebuie sa fac? Oare acel tata care uita ca are un fiu in Romania ,sau isi aduce aminte prea rar de copil nu poate fi obligat de nimeni sa-si resprcte intrutotul indatorirea de parinte ce o are catre copil?
Oare se poate face ceva ?Sunt disperata ca nu stiu incotro s-o apuc.Am luat la cunostinta de conventia data la New York la 20 iunie 1956 si Legea nr. 26/ 1991 pentru aderarea României la convenţia privind obţinerea pensiei de întreţinere în străinătate,dar intreb daca sunt deajunse actele care le am eu :sentinta de divort,in care se spune ca el este obligat sa plateasca 25%din venitul realizat ,certificat de nastere copil,chitantele cu care am ridicat sumele de bani primiti pana acum ,pentru ca in acele cereri care trebuie trimise se specifica suma si nu procentajul; eu nu am de unde sa stiu cu exactitate suma castigata ca salariu de fostul meu sot.
Astept cu nerabdare parerile d-voastra
cu mii de multumiri
In cazul în care debitorul obligat la plata pensiei de întreţinere are domiciliul într-unul din statele semnatare ale Convenţiei şi se cunoaşte exact acest domiciliu, Ministerul Justiţiei, în calitate de autoritate centrală transmiţătoare, transmite, la cererea creditoarei, dosarul pe care aceasta îl întocmeşte autorităţii centrale desemnată de statul contractant.
Cererea trebuie sa fie insotita de toate documentele pertinente si mai ales, daca este cazul, de o procura care autorizeaza institutia intermediara sa actioneze in numele creditorului ori sa desemneze o persoana imputernicita sa actioneze in numele creditorului; cererea va fi, de asemenea, insotita de o fotografie a creditorului si, daca este posibil, de o fotografie a debitorului.
Cererea cuprinde urmatoarele date:
a) numele si prenumele, adresa, data nasterii, cetatenia si profesia creditorului, precum si, daca este cazul, numele si adresa reprezentantului sau legal;
b) numele si prenumele debitorului si, in masura in care creditorul are cunostinta adresele sale succesive din cursul ultimilor cinci ani, data sa de nastere, cetatenia si profesia sa;
c) o expunere detaliata a motivelor pe care se intemeiaza cererea, obiectul acesteia si orice alte date pertinente privind mai ales resursele si situatia familiala a creditorului si debitorului.