Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Obligatii declarative pentru o pj cu pct de lucru in ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Obligatii declarative pentru o pj cu pct de lucru in Germania

Pj cu sediul in Romania si punct de lucru in Germania (cu contabilitate proprie) inafara de a declara cheltuielile si veniturile obtinute la acest punct de lucru in situatiile financiare anuale are obligatia declararii facturilor emise pe teritoriul Germaniei in declaratia 390 sau de a trece aceste venituri in decontul de TVA?
In opinia mea, punctul de lucru ar trebui sa respecte in primul rand legislatia statul german, inclusiv in ceea ce priveste TVA-ul (dar si eventualele impozite directe). Din cate inteleg sunt indeplinite conditiile de sediu permanent in Germania. In acest caz, prin analogie cu prevederile in materie din legislatia nationala, facturile emise acolo si cheltuielile efectuate se preiau in contabilitatea societatii (tinuta in Romania) pe baza unui decont, solicitandu-se totodata de la statul german documentele necesare care sa ateste plata impozitelor (pt. creditul fiscal).
Facturile emise aferente activitatii sediului permanent din Germania nu se declara in D390.
Activitatea din Germania se cuprinde in situatiile financiare, dupa cum am precizat anterior.
In principiu, respectivele facturi (atat emise cat si de achizitie) se pot trece pe Decontul de TVA romanesc la rubricile de neimpozabile in Romania, dar, la fel de corect, pot sa nu fie trecute.