Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende in euro?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende in euro?

Am un srl si un cont bancar cu euro. As vrea sa stiu daca pot primi dividende in euro? Care sunt conditiile?

Daca in Romania nu se poate, atunci pot sa-mi deschid un cont bancar personal in strainatate si sa virez banii acolo tot in Eur?
Daca societatea comerciala e actionara la o alta firma din Romania, dividendele va vin in lei in contul firmei.
Daca societatea comerciala e actionara la o alta firma din afara (din spatiu euro), dividendele va vor veni intr-un cont de euro dar tot al societatii comerciale.
Buna ziua,

In opinia mea, dat fiind faptul ca operatiunile se efectueaza intre doi rezidenti(SRL si asociat persoana fizica romana), operatiunea intra sub incidenta Regulamentul nr.4 al BNR, care precizeaza la art.3, alinenatul 1, urmatoarele:
Plăţile, încasările, transferurile şi orice alte asemenea operaţiuni între rezidenţi, care fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii, se realizează numai în moneda naţională (leu), cu excepţia operaţiunilor prevăzute în anexa nr. 2 "Categorii de rezidenţi care pot efectua operaţiuni în valută", care se pot efectua şi în valută.
Operatiunea de plata a dividendelor in acest caz nu se incadreaza in exceptii.

Aceesand link-ul de mai jos veti gasi Regulamentul cu pricina in integralitatea lui.
[ link extern ]

Numai bine
CONTABIUM, Contabil
MarianVasile a scris:

Buna ziua,

In opinia mea, dat fiind faptul ca operatiunile se efectueaza intre doi rezidenti(SRL si asociat persoana fizica romana), operatiunea intra sub incidenta Regulamentul nr.4 al BNR, care precizeaza la art.3, alinenatul 1, urmatoarele:
Plăţile, încasările, transferurile şi orice alte asemenea operaţiuni între rezidenţi, care fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii, se realizează numai în moneda naţională (leu), cu excepţia operaţiunilor prevăzute în anexa nr. 2 "Categorii de rezidenţi care pot efectua operaţiuni în valută", care se pot efectua şi în valută.
Operatiunea de plata a dividendelor in acest caz nu se incadreaza in exceptii.

Aceesand link-ul de mai jos veti gasi Regulamentul cu pricina in integralitatea lui.
[ link extern ]

Numai bine

Am inteles. Multumesc.
Dividendele se incadreaza la transferuri care fac obiectul comertului cu bunuri si servicii? Intreb pentru ca restul operatiunilor se pot efectua si in valuta. Ce parere aveti?

Operaţiuni valutare între rezidenţi
Art. 3. -(1) Plăţile, încasările, transferurile şi orice alte asemenea operaţiuni între rezidenţi, care fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii, se realizează numai în moneda naţională (leu), cu excepţia operaţiunilor prevăzute în anexa nr. 2 "Categorii de rezidenţi care pot efectua operaţiuni în valută", care se pot efectua şi în valută.
(2) Toate celelalte operaţiuni între rezidenţi, care nu fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii, pot fi efectuate în mod liber fie în moneda naţională (leu), fie în valută.
(3) Operaţiunile prevăzute la alin. (2) şi în anexa nr. 2 la prezentul regulament se pot efectua şi în valută, numai pe baza acordului de voinţă al părţilor.