Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este posibila cumpararea un imobil neintabulat cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este posibila cumpararea un imobil neintabulat cu programul prima casa?

Buna. As vrea sa stiu daca o persoana poate beneficia de programul prima casa (adica daca i se da imprumut de la banca) pentru a-si cumpara un imobil care nu este intabulat pe cel care vinde.
Este imposibil. In Romania singurul document care atesta proprietatea , este cartea funciara.
Dca vanzatorul nu are un extras de carte funciara , cum dovedeste ca are de vanzare un imobil?
Legea prevede expres ca bunul imobil ce face obiectul unei vanzari, sa fie intabulat la momentul instrainarii.
Multumesc mult pentru raspunsuri.
delia03, utilizator