avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este posibila cumpararea un imobil neintabulat cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este posibila cumpararea un imobil neintabulat cu programul prima casa?

Buna. As vrea sa stiu daca o persoana poate beneficia de programul prima casa (adica daca i se da imprumut de la banca) pentru a-si cumpara un imobil care nu este intabulat pe cel care vinde.
Cel mai recent răspuns: delia03 , utilizator 17:35, 2 Decembrie 2014
Este imposibil. In Romania singurul document care atesta proprietatea , este cartea funciara.
Dca vanzatorul nu are un extras de carte funciara , cum dovedeste ca are de vanzare un imobil?
Legea prevede expres ca bunul imobil ce face obiectul unei vanzari, sa fie intabulat la momentul instrainarii.
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Ultima modificare: Marți, 2 Decembrie 2014
delia03, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitionare garsoniera..risc? ellena7 ellena7 Buna ziua, Doresc sa achizitionez o garsoniera in orasul \"A\" si imi este teama..deoarece vanzatorul, care are domiciliul in orasul \"B\" doreste sa ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare teren agricol zeus85 zeus85 Se poate incheia contractul de vanzare-cumparare daca s-a ajuns la intelegerea intre vanzator si cumparator ca intabularea si cadastrul sa fie facute de catre ... (vezi toată discuția)
Cer sfaturi cumparare apartament! me-alina me-alina care sunt obligatiile mele de cumparator la achizitionarea unui apartament? cer consiliere in legatura cu tot ce ar trebui sa stie un cumparator la ... (vezi toată discuția)