Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... control medical periodic
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

control medical periodic

o societate comerciala se inregistreaza cu un deces natural la locul de munca
respective persoana are fisa de control medical periodic expirata de 5 luni
ce sactiune risca de la ITM?
ITM va declansa o ancheta pentru o confirmare a decesului din cauze naturale, respectiv pentru declararea evenimentului produs ca accident de munca.
ITM vor constata lipsa examenului medical periodic si pot aplica angajatorului, amenda contraventionala.
Legea ssm nr.319/ 2006 mentioneaza:
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
j) să angajeze numai persoane care, în urma examenului medical şi, după caz, a testării psihologice a aptitudinilor, corespund sarcinii de muncă pe care urmează să o execute şi să
asigure controlul medical periodic şi, după caz, control psihologic periodic, ulterior angajării;
-art.39 (4) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 4.000 lei la 8.000 lei încălcarea dispoziţiilor art. 12 alin.(1) lit. a) şi b), art. 13 lit. a), d) – f), h) - m) şi o), art. 20, art. 29 alin. (1) lit. a) şi ale art. 32 alin. (2).
Directia sanitara judeteana poate declansa si aceasta o ancheta si poate aplica o amenda contraventionala pentru neefectuarea examinarii medicale periodice.