avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plata impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plata impozit pe profit

Am o firma care se va radia in ianuarie.Cand voi declara impozitul pe profit pe trim.IV, avand in vedere ca declaratia 101 o sa apara probabil prin februarie?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Palaghia , Contabil 12:45, 7 Decembrie 2014
ART. 34 Declararea şi plata impozitului pe profit
(14) Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă cu lichidare, potrivit legii, au obligația să depună declarația anuală de impozit pe profit și să plătească impozitul până la data depunerii situațiilor financiare la organul fiscal competent din subordinea Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

(15) Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă fără lichidare au obligaţia să depună declaraţia anuală de impozit pe profit şi să plătească impozitul până la închiderea perioadei impozabile.

Cod fiscal:

(14) Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă cu lichidare, potrivit legii, au obligația să depună declarația anuală de impozit pe profit și să plătească impozitul până la data depunerii situațiilor financiare la organul fiscal competent din subordinea Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

(15) Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă fără lichidare au obligaţia să depună declaraţia anuală de impozit pe profit şi să plătească impozitul până la închiderea perioadei impozabile.
Veti utiliza formularul din 2013. Pt. 2014, vad ca ultima versiune dateaza din 24.01.2014.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare si lichidare carmengeorgescu carmengeorgescu am o societate cu un singur asociat, fara datorii , are sume platite in plus la impozite am trecut de prima etapa , am facut balanta pe 0 , trebuie sa fac ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe profit andreea-mihaela andreea-mihaela Buna ziua! A aparut vreo modificare in ceea ce priveste declararea impozitului pe profit pentru ultimul trimestru din anul fiscal, valabila de la 01.ian ... (vezi toată discuția)
Atentie! declaratia 101 - termen 26 martie 2012, inclusiv. descarca noile formulare ale declaratiilor 100 si 101. Ioana Constantin Ioana Constantin OG 2/2012, pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală .......... Art. II. - Declaraţia ... (vezi toată discuția)