Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plata impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plata impozit pe profit

Am o firma care se va radia in ianuarie.Cand voi declara impozitul pe profit pe trim.IV, avand in vedere ca declaratia 101 o sa apara probabil prin februarie?
ART. 34 Declararea şi plata impozitului pe profit
(14) Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă cu lichidare, potrivit legii, au obligația să depună declarația anuală de impozit pe profit și să plătească impozitul până la data depunerii situațiilor financiare la organul fiscal competent din subordinea Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

(15) Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă fără lichidare au obligaţia să depună declaraţia anuală de impozit pe profit şi să plătească impozitul până la închiderea perioadei impozabile.

Cod fiscal:

(14) Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă cu lichidare, potrivit legii, au obligația să depună declarația anuală de impozit pe profit și să plătească impozitul până la data depunerii situațiilor financiare la organul fiscal competent din subordinea Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

(15) Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă fără lichidare au obligaţia să depună declaraţia anuală de impozit pe profit şi să plătească impozitul până la închiderea perioadei impozabile.
Veti utiliza formularul din 2013. Pt. 2014, vad ca ultima versiune dateaza din 24.01.2014.