Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara. Declaratie
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara. Declaratie

Buna ziua!Doresc sa ma ajutati cu ceva informatii daca se poate...
1.Tocmai ce mi-am deschis un pfa,mentionez ca nu am contabil si doresc sa fac o achizitie intracomunitara (sunt inscris ca platitor de TVA pentru achizitiile intracomunitare,asadar nu platesc tva-ul la achizitie).Dupa ce fac achizitia intracomunitara,cu factura unde trebuie sa merg?trebuie sa inscriu marfa?ce formular trebuie sa completez?care sunt procedurile...intreb deoarece este prima mea achizitie intracomunitara si nu stiu exact unde trebuie sa merg cu factura dupa ce imi ajunge marfa.
2.Ca PFA pot sa-mi trec masina pe firma?se merita?pot deconta benzina?asigurarile cum is ca PFA mai mari ?mai mici?asi vrea sa o trec pe PFA fiindca eu cu propria masina imi voi aduce marfa din strainantate in viitor.Dar daca nu am un avantaj,nu o mai trec.Nu stiu ce costuri vor fi dupa..asigurarea ma intereseaza in mod cert...creste sau ramane acceasi?sau scade?eu am citit pe anumite forumuri ca..Pfa`ul nu inseamna persoana juridica si doar persoanele juridice isi pot deconta benzina si alte cheltuieli avute cu autoturismul care e trecut pe firma.
Astept cu interes raspunsurile dvs. la aceste nedumeriri pe care le am.
O zi buna tuturor!
vasile15, utilizator
1.Cu factura nimic. Doar se inregistreaza in contabilitate. Se depune D 301 ( si se plateste tva ul aferent) si D 390.
2. Da, se poate. Asigurarile sunt la fel. Oricum se pot deconta asigurarile facute pe PF ( cf ctr de comodat intre PF si PFA)
pai cum sa platesc tva`ul aferent?eu aplic taxarea inversa...nu?sunt platitor de tva pentru achizitiile din UE
Puteti face comodat pt masina si va deduceti cheltuielile de intretinere a masinii si combustibilul.

PFA-urile pot deduce combustibil. cititi art 48 CF, alin 4, 5 si 7 pt a vedea ce trebuie sa deduceti si cum. Detalii despre combustibil gasiti la alin 7 lit l^1.
La cumparare calculati 24 % si il declarati in D 301. Se plateste la ghiseu anaf sau prin OP.
Dvs nu aplicati taxare inversa. Este doar "o pacaleala". Taxare inversa o fac platitorii de tva( deduc si colecteaza tva in acelasi timp).
deci eu daca am cumparat marfa de 2000 euro ..acu trebuie sa merg la anaf sa fac declaratia D301 si sa platesc 480 euro? eu sunt platitor de tva pentru achizitiile intracomunitare..deci iau marfa fara tva si aplic taxarea inversa...cum sa platesc eu acum tva`ul in avans cand eu sunt platitor de tva si aplic taxarea inversa..cum sa fie pacaleala?e posibil?