Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor de tva cu taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor de tva cu taxare inversa

Buna ziua!Tocmai mi-am depus dosarul pentru infiintarea unui PFA si acum nu stiu ce si cum sa fac privind tva`ul..Eu marfa o achizitionez din UE ..din afara Romaniei....Stiu ca trebuie sa ma inscriu in ROI si eu doresc sa facturez cu taxare inversa..sa iau marfa fara tva de acolo si sa aplic taxa inversa in tara..e bine cum vreau sa fac?Cam cat dureaza sa ma inscriu in ROI?am mult de umblat pe la finante?Mai am inca o problema..Cand inchriez un spatiu (un punct de lucru) inchirierea ar fi mai bine sa o fac pe PFA sau pe mine personal?am inteles de la un avocat ca ar fi mai bine sa fac pe PFA ..nu mi-a spus avantajele..dar in fuga asta mi-a spus si am retinut..Raman recunoscator celor ce-mi vor raspunde.
1. depuneti dosarul sa va inregistrati in scopuri de tva
2. dupa ce aveti codul, depuneti dosarul pt ROI

Toate ch trebuie sa fie pe pfa ca sa le deduceti( platit mai putin impozit...)
imi puteti spune cat ma costa depunerea dosarului in scop de tva?si cam cat dureaza?dupa care inscrierea in ROI..durata si costuri?ca idee...nu cer preturile exacte :) Ms...
Nu va costa nimic sa va depuneti dosarele. In schimb daca nu le depuneti si efectuati operatiuni in sfera TVA-ului sau achizitii intracomunitare atunci veti avea de platit: amenzi, TVA, penalitati etc.

De ce va ganditi sa facturati cu taxare inversa in tara? Despre ce produse este vorba?
incaltaminte,imbracaminte...eu cred ca e mai avantajos sa facturez cu taxare inversa...nu?
portocala142002 a scris:

incaltaminte,imbracaminte...eu cred ca e mai avantajos sa facturez cu taxare inversa...nu?

DA ar fi avantajos pentru ca v-ar simplifica viata dar atunci cine ar mai plati TVA-ul in tara aceasta?

Nu puteti face asa ceva. In Romania sunt doar cateva produse care se pot vinde cu taxare inversa si incaltamintea si imbracamintea nu intra aici.