Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mersul la cresa suspenda indemnizatia de crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mersul la cresa suspenda indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani?

Buna ziua,
ma intereseaza inscrierea copilului meu, acum in varsta de 1 an si 3 luni la o cresa de stat incepand cu luna mai 2015. Sunt in crestere copil pana la 2 ani si ar trebui sa ma intorc la munca in luna august 2015. Am inteles ca nu pot inscrie copilul inainte de inceperea muncii decat cu maxim o luna altfel mi se suspenda indemnizatia... este adevarat? In baza carei legi se poate face asa ceva? Doresc sa-l duc mai devreme pentru a avea timp sa se obisnuiasca,,, sa treaca prin racelile de inceput de intrare in colectivitate deoarece nu am vreun ajutor si n-as putea sa plec de la munca oricand .. ( ca plange copilu... ca nu rezista pana la finalul programului...). Va multumesc!
1. Nu exista nici o prevedere legala care sa spuna ca in timp ce sunteti in concediu crestere copil nu puteti sa duceti copilul la cresa.

2. Cine v-a spus asa ceva ori v-a pacalit ori nu are cunostintele necesare.
Multumesc frumos!