Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Adunare generala ordinara sau extraordinara ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Adunare generala ordinara sau extraordinara ?

in luna mai a fost convocata o adunare generala ordinara a actionarilor în cadrul unei SA, iar mai apoi in luna noiembrie a fost convocata din nou o alta adunare generala ordinara a actionarilor... in aceste conditii un partener de afaceri catre care vrem sa instrainam niste actiuni detinute la alta societate spune ca nu e legal... ce ma sfatuiti sa fac ?
puteti sa va intruniti in adunare generala ordinara de cate ori doriti in decursul unui an, legea nu prevede vreo interdictie in acest sens, dimpotriva, zice ca cel putin o data pe an adunarea generala ordinara trebuie sa se intruneasca (pentru aprobarea bilantului)...n-am prea inteles care este problema partenerului dvs. de afaceri, dati-ne mai multe amanunte.