Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie sanatate pt PFA care e si angajat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie sanatate pt PFA care e si angajat

Am un PFA traducator inca de anul trecut timp in care nu am fost angajata si am achitat integral atat impozitul pe venit cat si cel la sanatate insa din octombrie anul acesta m-am angajat cu carte de munca iar PFA -ul este inca activ. Am fost la finante sa achit ultima transa pe anul acesta si mi s-a spus ca atata timp cat sunt angajata va trebui sa achit doar impozitul pe venit fara contributia la sanatate sau pensie deoarece le plateste angajatorul. Asa este, mai este nevoie sa platesc eu sau imi plateste angajatorul si pensia si sanatatea?
Doar cas-ul nu il veti mai plati pe pfa daca incheiati in alta parte un contract de munca valabil. Pentru asta in ziua in care intra in aplicare acel contract de munca, trebuie sa depuneti D601 pentru a va scoate din evidenta ca platitor la contributie la pensie pentru pfa.