avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinerea cetateniei romane
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinerea cetateniei romane

Sunt cetatean sirian,locuiesc in Romania din anul 1992,sunt casatorit cu o romanca si am doi copii minori.Va rog sa-mi spuneti ce se intelege prin "mijloace de existenta asigurate".Ce venituri minime trebuie sa dovedim eu si sotia mea la depunerea dosarului pentru obtinerea cetateniei romane?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:46, 15 Decembrie 2014
Dovada mijloacelor legale pentru o existenţă decentă în România, în condiţiile stabilite de legislaţia privind regimul străinilor (după caz); această dovadă trebuie să conţină veniturile realizate pe teritoriul României în ultimii 3 ani:
A. venituri din activităţi comerciale
I. actul constitutiv al societăţii comerciale în copie legalizată;
II. certificatul de înregistrare în registrul comerţului în fotocopie.
III. bilanţ contabil de la sfârşitul anului precedent, înregistrat la Administraţia Financiară.
IV. hotărârea AGA de repartizare a dividendelor, respectiv procesul verbal al asociatului unic;
V. dovada încasării dividendelor cuvenite;
VI. dovada achitării impozitului pe dividendele încasate;
VII. certificat constatator de la Oficiul Registrul Comerţului pentru societatea comercială.
VIII. certificat de atestare fiscală eliberat de Administraţia Finanţelor Publice de la sediul societăţii comerciale privind plata impozitelor şi taxelor către stat.

B. Contract individual de muncă, în copie legalizată, respectiv actele adiționale la C.I.M. de modificare a salariului brut, dacă este cazul, având viza Inspectoratului Teritorial de Muncă sau dovada înregistrării în Registrul general de evidență a salariaților în format electronic, precum şi adeverinţă din care să rezulte salariul lunar net.

C. Venituri din cedarea folosinţei bunurilor
I. declaraţia de venit global privind obţinerea de venituri din cedarea folosinţei bunurilor.
II. certificat de atestare fiscală pentru persoane fizice.
III. adeverinţă A.N.A.F. – venit realizat pe anul precedent.
IV.adeverinţă A.N.A.F. – venit estimat pentru anul în curs.

D. Talon de pensie sau alte dovezi;

Detalii : [ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Membru de familie al unui cetatean roman ContSters485452 ContSters485452 Buna. Am o cunostiinta din Serbia al carei tata a obtinut cetatenia Romaniei pe baza meritelor culturale si promovarii imaginii Romaniei. Cred ca e vorba de ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de un răspuns - carte de identitate pentru cetățean albanez Ruxy 28 Ruxy 28 Sunt căsătorită cu un cetățean albanez pe legea română... după cât timp pot sa ii fac buletinul in românia? (vezi toată discuția)
Cetatenia romana pentru cetatean non ue daniela.popa daniela.popa Buna ziua, As vrea sa stiu de ce mai are nevoie un cetatean non UE pentru a obtine cetatenia romana tinand cont ca locuieste din 2008 in Romania si are 3 ... (vezi toată discuția)