Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general TVA la imputatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

TVA la imputatie

Buna seara,
in cadrul societatii unde lucrez s-a dat o nota interna referitoare la folosirea masinilor de serviciu.Avand lucrari in toata tara suntem nevoiti sa ne deplasam cu masinile de servici pe care le avem in dotare si care au montate pe ele GPS.In nota interna se prevede ca pentru folosirea masinii in interes personal se imputa motorina consumata pentru kilometrii efectuati + 20% uzura.Sunt de acord cu aceasta decizie si am fost de acord cu tote retinerile de pana acum,dar luna aceasta a aparut un element nou care ma intriga.Pentru luna trecuta s-a emis o factura in care apare : consum/km x nr. kilometrii parcursi x pret motorina/l +20% +TVA 24%.Este normal sa se adauge si TVA-ul ?Ce servicii mi-au facturat ei sau ce mi-au vandut ca sa adauge si TVA. Este normal? Este legal? Pe factura la produse,servicii scrie Imputatie.:(
Pretul motorinei l-au trecut ca la pompa sau au scazut din el TVA-ul?
motorina este calculata la pretul de pompa