avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Termen intocmire pv contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Termen intocmire pv contraventie

exista un termen de intocmire pv de contraventie. cel in care se constata fapta si cel in care e intocmit pv de contraventie
cu stima
Cel mai recent răspuns: lau68 , utilizator 12:29, 22 Decembrie 2014
Buna ziua.Din cate am citit eu(ordonanta 2/2001) ,organul constatator poate intocmi pv de contraventie in cel mult 6 luni de la constatarea faptei iar de la data intocmirii pv-ului este obligat sa vi-l transmita in maxim o luna. Asta am inteles eu ca utilizator, nu am studii juridice, dar cred ca am inteles bine.Bafta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intocmire pv constatare contraventie la o data ulterioara liviu_co liviu_co Dau exemplul meu: - contraventie simpla savarsita in 12.12.2014 (parcare fara plata). - Intocmire PV constatator si stabilire sanctiune in 07.04.2015. PV ... (vezi toată discuția)
Prescriere amenda rovigneta - 6 luni sau 30 zile ? viorel6060 viorel6060 Buna ziua. Am primit amenda. Fapta produsa pe 13.04.2014. Procesul verbal de constatare intocmit pe 19.08.2014 si primit prin posta pe 05.09.2014. Am citit ... (vezi toată discuția)
Nu mi s-a comunicat procesul verbal de contraventie pentru a putea formula plangere gycao1 gycao1 am si eu o problema: in luna noimebrie am fost luat de radar cu 80 si cv de km pe ora in localitate, abia acum in luna februarie mi s-a comunicat de la ... (vezi toată discuția)