avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termenul de recurs in perioada sarbatorilor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termenul de recurs in perioada sarbatorilor

Am primit o decizie cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare.Ultima data a postei (data la care am primit-o ) este 16.12.2014.Termenul incepe sa curga incepand cu 17.12.2014(ziua urmatoare).Se implinesc 15 zile pe 31 sau pe 1 ianuarie?data de 31 se considera zi libera?Inseamna ca termenul de 15 zile se prelungeste pna pe data de 2 ianuarie?
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 23 Decembrie 2014
mijue, utilizator
Cel mai recent răspuns: mijue , utilizator 19:50, 24 Decembrie 2014
Termenul se împlinește pe data de 1 ianuarie 2015. Întrucât 1 ianuarie 2015 este o zi nelucrătoare, termenul se prelungește până în prima zi lucrătoare care urmează. Asta înseamnă că puteți trimite recursul la instanță până în data de 5 ianuarie 2015 inclusiv.

Dacă depuneți recursul la registratura instanței, termenul se va împlini la ora la care activitatea încetează în mod legal în data de 5 ianuarie 2015. Dacă îl trimiteți prin poștă, termenul se va împlini la ora 24,00 a zilei de 5 ianuarie 2015.
Va multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculează termenul de apel? CalinuMihai CalinuMihai \" ...cu apel în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Tribunalul X. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi,........ \" ... (vezi toată discuția)
Calculul termenului de 15 zile în care pot sã depun o contestaþie la instanþã cypyk cypyk buna ziua, va rog sa-mi indicati si mie cu exactitate cand e ultima zi de a depune contestatia la executare, la instanta daca somatia am primit-o in data de 5 ... (vezi toată discuția)
Calculul termenului de depunere a unei contestatii morocanel41 morocanel41 Buna ziua, pentru a depunde o contestatie este nevoie de 15 zile de la data postei de cand am primit-o; -contestatia trebuie tremisa in alt oras cum pot ... (vezi toată discuția)