Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termenul de recurs in perioada sarbatorilor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termenul de recurs in perioada sarbatorilor

Am primit o decizie cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare.Ultima data a postei (data la care am primit-o ) este 16.12.2014.Termenul incepe sa curga incepand cu 17.12.2014(ziua urmatoare).Se implinesc 15 zile pe 31 sau pe 1 ianuarie?data de 31 se considera zi libera?Inseamna ca termenul de 15 zile se prelungeste pna pe data de 2 ianuarie?
Multumesc
mijue, utilizator
Termenul se împlinește pe data de 1 ianuarie 2015. Întrucât 1 ianuarie 2015 este o zi nelucrătoare, termenul se prelungește până în prima zi lucrătoare care urmează. Asta înseamnă că puteți trimite recursul la instanță până în data de 5 ianuarie 2015 inclusiv.

Dacă depuneți recursul la registratura instanței, termenul se va împlini la ora la care activitatea încetează în mod legal în data de 5 ianuarie 2015. Dacă îl trimiteți prin poștă, termenul se va împlini la ora 24,00 a zilei de 5 ianuarie 2015.
Va multumesc pentru raspuns