Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recalculare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recalculare pensie alimentara

Buna ziua .Ma adresez dumneavoastra in legatura cu urmatoarea problema.In urma divortului ( 2011)s-a stabilit domiciliul copilului minor la mama – custodie comuna- si plata pensiei de intretinere in cuantum de 360 ron lunar.Intre timp mama a solicitat calcularea pensiei alimentare dupa noul cod.Desi in sentinta se stipuleaza luarea in calcul a veniturilor cu caracter de continuitate,serviciul financiar i-a in calcul si celelalte venituri intamplatoare- ore suplimentare,prime ocazionale.Intrebarea mea este urmatoarea : este corect acest mod de calcul ?Iar daca nu este corect se poate cere recalcularea sumelor platite si eventual recuperarea lor?
Eu spun ca este corect. 1/4 din venitul lunar net conform art.529, 531 din Noul Cod Civil.
Justitiarul711, utilizator
Doar veniturile stabile, cele care au caracter de continuitate se iau in calcul nu si acele venituri suplimentare ocazionale.
Am inteles.Dar pot cere o recalculare - eventual recuperare?
Depinde cate zile au trecut de la comunicarea hotararii judecatoresti, daca mai sunteti in termen sa atacati hotararea.
Sau, in cazul in care nu mai aveti posibilitatea de atac, puteti deschide o alta actiune daca s-a schimbat ceva in starea de fapt.