Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie, concediu neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie, concediu neefectuat

N-am avut decat 5 zile concediu in 16 luni,mi-am dat demisia,primesc sau nu banii pe concediul neefectuat?
faci cerere de plata a zilelor de concediu de odihna neefectuate. La incetarea contractului individual de munca (inclusiv prin demisie) se compenseaza in bani zilele de concediu de odihna cuvenit si neefectuat.
Daca in pe durata preavizului efectuati concediu de odihna si cu toate acestea, mai raman zile de concediu cuvenite si neefectuate, se va proceda la compensarea in bani a acestora.
art.146 C.mun.:
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.