avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... In baza art.87 al. 5 din OUG nr. 195/2002 - dupa ce ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

In baza art.87 al. 5 din OUG nr. 195/2002 - dupa ce perioada pot sustine examenul auto

In baza art.87 al. 5 din OUG nr. 195/2002 rep. cu aplic. art. 320 indice 1 C.pr.pen. condamn pe inculpatul ( X ) la pedeapsa de 1 an si 4 luni inchisoare .
In baza art.71 alin. 1 Cod penal si art.3 din Protocolul 1 aditional CEDO, interzice inculpatului drepturile prevazute de art.64 lit.a teza a II a si lit.b Cod penal.
In baza art.81 C.p., suspenda conditionat executarea pedepsei principale pe un termen de incercare de 3 ani si 4 luni, conform art.82 C.p.
In baza art. 359 Cod procedura penala , atrage atentia inculpatului asupra dispozitiilor art.83 Cod penal , a caror nerespectare are drept urmare revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei.
In baza art. 71 alin. 5 Cod penal, dispune suspendarea pedepselor accesorii pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei inchisorii.

Întrebarea mea este dupa cat timp pot sustine examenul pentru redobândirea permisului auto?
Ultima modificare: Duminică, 11 Ianuarie 2015
kafu, utilizator
Cel mai recent răspuns: kafu , utilizator 18:52, 11 Ianuarie 2015
Buna seara.

Dupa un an de la ramanerea definitiva a Sentintei Penale de condamnare, conf.art.116 al.(1) lit."b" din OUG 195/2002 rep.
Buna seara

Multumesc pt rasuns si pentru promptitudinea si rapiditatea cu care mi-ati raspuns .

Deoarece am crezut ca pot obtine o pedeapsa mai mica am facut recurs .
In data de 24 oct. 2013 instanta a respins recursul , ca nefundat .
In baza raspunsului primit de la dumneavoastra începând cu data de 4 noembrie 2014 pot incepe întocmirea dosarului pentru examenul auto .

Ce pasi trebuie urmati pentru întocmirea acestui dosar sau ce acte sunt necesare in plus fata de cele normale ?

Multumes , MULTA STIMA SI RESPECT

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua - interpretare sentință, redobândire permis costi_mir costi_mir va trimit alaturat,hotararea judecatoreasca 15.11.2011 Ora estimata: Complet: Completul P1p Tip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: In baza art.87 ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis auto anulat alexalecsandru alexalecsandru In cazul in care mi-a fost anulat permisul auto si hotararea definitiva arata ca mai jos, pot sa dau examenul pt obtinerea unui nou permis dupa un an sau dupa ... (vezi toată discuția)
Recuperare permis tudoradi73 tudoradi73 in 2011 am lovit un taxi baut fiind.alcoolemie 0,67 la fiola.am ajuns la judecata,condamnarea fiind urmatoarea:Solutia pe scurt: În temeiul art. 87 alin. 1 ... (vezi toată discuția)