Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat in 2 locuri, sunt scutit de anumite taxe?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat in 2 locuri, sunt scutit de anumite taxe?

Am o persoana care e angajata cu norma de 8 ore/zi in cadrul societatii pe postul de director executiv . El este administrator la o alta firma, dar nu este angajat acolo. Vrea sa se angajeze si la firma lui ca director.
1. Se poate angaja doar cu norma partiala? Maxim cate ore/zi, avand in vedere ca e angajat altundeva cu 8 ore/zi?
2. Avand in vedere faptul ca plateste toate taxele la stat de la locul actual de munca, daca se angajeaza la a doua firma va fi scutit de anumite taxe?
3. Se mai aplica deducere si la doilea loc de munca?
Astept raspuns, multumesc.
1. Da, poate fi angajat si la societatea care ii apartine. C.i.m. poate fi cu norma intreaga sau cu timp partial , pe durata determinta sau nedeterminata.

2. Nu este scutit de nicio taxa daca este angajat la mai multe societati. Numai deducerea personala se acorda numai la locul de munca unde are functia de baza.
Am uitat sa mentionez faptul ca vrea sa se angajeze ca si administrator la firma sa.
Are vreo importanta asta? Nici asa nu e scutit de anumite taxe ? Undeva am auzit asta, de aceea intreb, sa fiu sigura.
Am gasit asta :

Persoanele fizice care îndeplinesc calitatea de administrator al unei societăţi pot primi o indemnizaţie pentru activitatea de administrare. Contractul în baza căruia se acordă această indemnizaţie nu este un contract individual de muncă, ci este un contract de administrare.

În conformitate cu prevederile art. 137^1 alin. 3 din Legea societăţilor nr. 31/1990, pe durata îndeplinirii mandatului, administratorii nu pot încheia cu societatea un contract de muncă. În cazul în care administratorii au fost desemnaţi dintre salariaţii societăţii, contractul individual de muncă este suspendat pe perioada mandatului.

Astfel, nefiind vorba de un contract individual de muncă, contractul de administrare nici nu se va înregistra în Registrul General de Evidenţă a Salariaţilor (Revisal), dispoziţiile HG nr. 500/2011 fiind aplicabile doar salariaţilor.

În ceea ce priveşte indemnizaţia propriu-zisă primită de administrator în baza contractului de administrare, potrivit actului constitutiv, sau indemnizaţia stabilită potrivit adunării generale a acţionarilor, aceasta este venit asimilat salariilor pentru care nu se datorează toate contribuţiile sociale, ca în cazul unui contract individual de muncă.

Contribuţiile salariale pentru care indemnizaţia de administrator este scutită de la plata lor sunt:
- contribuţia de asigurări sociale pentru şomaj datorată de angajat;
- contribuţia de asigurări sociale pentru şomaj datorată de angajator;
- contribuţia de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale;
- contribuţia la fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale.

Deci ce trebuie sa fac ?
1. Ce fel de contract de munca ii fac ?
2. Il voi inregistra in Revisal si la Inspectia muncii?
3. Indemnizatia de care se vorbeste mai sus la ce se refera?
4. Este un model de astfel de contract de administrare?
atlascompany a scris:

.......
Deci ce trebuie sa fac ?
1. Ce fel de contract de munca ii fac ?
2. Il voi inregistra in Revisal si la Inspectia muncii?
3. Indemnizatia de care se vorbeste mai sus la ce se refera?
4. Este un model de astfel de contract de administrare?

1. art. 137^1 alin. 3 din Legea societăţilor nr. 31/1990 se refera numai la societatile pe actiuni, nu si la SRL.

art.197 din Legea 31/1990:
(4) Dispoziţiile privitoare la administrarea societăţilor pe acţiuni nu sunt aplicabile societăţilor cu răspundere limitată, indiferent dacă sunt sau nu supuse obligaţiei de auditare.

2. Prin urmare , se poate incheia c.i.m. cu timp partial sau cu norma intreaga , pe durata determinata sau nedeterminata.

3. C.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.

4. Indemnizatia respectiva este asemanatoare unui salariu.

5. Model contract de administrare
[ link extern ]
Multumsec pentru raspuns!
Deci pentru SRL nu este scutit de nici o taxa nu ? E la fel ca orice persoana angajata in 2 locuri ?