avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Export
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Export

Am deschis o firma de productie textile, pentru a putea face si export, trebuie sa am un cod caen special, si ce acte revin in obligatia mea pentru clientul strain care importa?
Multumesc.
Chiar nu stie nimeni?
Pentru export textile:

5141 - Comert cu ridicata al produselor textile;

5142 - Comert cu ridicata al imbracamintei si incaltamintei.

In activitatea de comert cu ridicata intra si activitatea exportatorilor si importatorilor.

In ce priveste documentele in sarcina ta:
- factura;
- packing list;
- certificat de origine.

Pentru aceste documente cel mai bine te interesezi la firma care se ocupa de transport sau la un comisionar vamal.

EVF

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare pt importul de alimente miromania2000 miromania2000 buna ziua as dori sa import din uniunea europeana produse alimentare, dulciuri ambalate,seminte de floarea soarelui ,ulei si a.m.d si nu stiu unde sa ma duc ce ... (vezi toată discuția)
Acte necesare import produse alimentare Sorin09 Sorin09 Buna ziua, Vin la dumneavoastra cu o rugaminte. Intentionez sa import din Grecia produse alimentare (ulei de masline si masline), pentru a fi comercializate ... (vezi toată discuția)
Comercializare produse finite - caen potrivit...? romila celina romila celina Incurajata de raspunsurile pe care le-am primit pana acum,revin cu cateva intrebari depre I.i. .Ca obiect principal de activitate am ales1413 ( cod CAEN) ... (vezi toată discuția)