Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Intr-o familie fara copii decedeaza sotul; Mai are dreptul si altcineva in afara de sotie la masa succesorala (nepoti, frati ai celui decedat) ? . Intreaga masa succesorala este dobandita in timpul casatoriei.
piru, utilizator
Sotia vine la mostenire in concurs cu fratii defunctului sau nepotii de frate si cu parintii sotului daca sunt in viata.
ContSters338589, utilizator
Pentru jumatate din bunurile comune, adica pentru cota sotului care a decedat, vin la mostenire sotul supravietuitor alaturi de alte rude: fratii, parintii, nepotii defunctului.
Cota pe care o primeste sotul supravietuitor se stabileste in functie de clasa de mostenitori cu care vine la mostenire.
Multumesc de raspunsuri !
piru, utilizator
Multumesc de raspunsuri ! Sotul a cedat sotiei toate drepturile in anul 1961 prin testament autentificat la Notariatul de Stat al Raionului localitatii de unde apartin . In afara de acest lucru, in ultima perioada a vietii sotul a fost lipsit de discernamant si sotia a obtinut punerea sub interdictie judecatoreasca a acestuia, ea fiind numita de instanta curator si tutore . Aceste aspecte modifica dreptul la masa succesorala ?
In aceasta situatie, doar mostenitorii rezervatari pot ataca acest testament, care in cauza ar fi doar parintii defunctului. Mai este vreunul in viata?
Daca nu, atunci intrega mostenire revine sotiei supravietuitoare.