Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii 2015 PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii 2015 PFA

PFA infiintat in 2013, impozitare in sistem real. Ce declaratii trebuie depuse in 2015 si care sunt termenele de depunere?
Va rog ca inainte de a posta o intrebare, sa consultati putin sectiunea respectiva din forum unde s-a mai raspuns chiar de cateva ori in aceste zile la aceasta intrebare de actualitate.
D200 pana pe 25.05 ( impreuna cu D 220 daca se modifica cea initiala),
D392 pana pe 25.02.2015 si D600 pana pe 31.01.2015
george-neagu, moderator
Declaratia 220 termen 2 februarie, declaratia 600 daca exista obligatia platii CAS 2 februarie
declartaia 392 B pentru neplatitorii de tva-25 februarie, declaratia 200- 25 mai.
Acestea sunt declaratiile daca nu exista angajati si PFA-ul este neplatitor de TVA
Declaratia 220, daca nu doresc modificarea tipului de impozitare mai trebuie depusa pana in 2 februarie sau pot sa o depun impreuna cu declaratia 200 (25 mai)?
Din instructiunile de completare a declaratiei 220 pe care le gasiti atasate declaratiei 220 pe mfinante:
Până la data de 25 mai a anului de impunere, odată  cu declarația privind venitul
realizat, în cazul contribuabililor care, în anul anterior, au realizat pierderi  şi cei care, au
realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum  şi cei care, din motive
obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal
anterior.