Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat pe nedrept de fals si uz de fals!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat pe nedrept de fals si uz de fals!!

Buna seara,
Un bun prieten, agent la un IFN care duce banii acasa, este acuzat de un client ca a facut rost de copie buletin si copie cupon pensie si ca a facut un contract fictiv si suma respectiva a bagat-o in buzunar.
In fapt, agentul a mers acasa la client, clientul i-a dat copie dupa buletin, copie falsa dupa un cupon de pensie (aici a gresit agentul ca nu a luat originalele dar asta este alta discutie), s-au completat actele respective, clientul a semnat si a luat banii!
Acum clientul a mers si a depus plangere la politie. Nu a fost nimeni de fata la semnarea actelor.
Inca un aspect zic eu care ne pune pe ganduri: clientul a facut prima data reclamatie la IFN, a declarat in scris ca nu luat banii, la 2 zile si-a retras declaratia si a dat alta din care reiese ca a luat banii si la alte 2 zile a mers la politie sa depuna plangerea! Si se pare ca sora clientului, tot clienta la acelasi IFN, s-a trezit si ea acum sa declare ca nu a luat banii! Persoane de etnie! Cusuta cu ata alba sau mi se pare?
Cum poate demonstra agentul ca nu este vinovat?? ca acel client a semnat si a luat banii si ca acea copie falsa a cuponului de pensie a fost facuta de client???
Se pare ca nimeni nu ma poate ajute cu o informatie.
Multumesc oricum.
Se vor face cercetari si se va face o expertiza grafoscopica pentru a se afla adevarul in procesul penal.