Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata catre persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata catre persoana fizica

Buna ziua.Firma a cumparat o masina de la o persoana fizica printr-un contract de vanzare-cumparare in valoare de 55000.Pot plati prin casa?
La această dată sunt încă în vigoare prevederile OG 15/1996, care permit efectuarea de plăti în numerar către persoane fizice fără avea o limita superioară. Atenţie însă că pentru plăti mai mari de 15.000 euro /tranzacţie/zi, societatea va trebui să raporteze tranzacţia la Oficiul Naţional pentru Prevenirea şi Combaterea spălării banilor, conform Legii 656/2002.
Nu ati precizat daca sunt 55000 lei sau euro.