Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate pe actiuni ... audit - cenzori
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate pe actiuni ... audit - cenzori

La o societate pe actiuni doresc sa modific actul constitutiv in sensul numirii unei comisii de cenzori in locul unei societati care efectueaza auditul ? ce trebuie sa fac ? se face prin adunare general ordinara sau extraordinara?
Vasilateanu, utilizator
Art. 111. - (1) Adunarea generală ordinară....
(2) În afară de dezbaterea altor probleme înscrise la ordinea de zi, adunarea generală este obligată:
[{*}] a) să discute, să aprobe sau să modifice situaţiile financiare anuale, pe baza rapoartelor prezentate de consiliul de administraţie, respectiv de directorat şi de consiliul de supraveghere, de cenzori sau, după caz, de auditorul financiar, şi să fixeze dividendul;
b) să aleagă şi să revoce membrii consiliului de administraţie, respectiv ai consiliului de supraveghere, şi cenzorii;
[{*}] b1) în cazul societăţilor ale căror situaţii financiare sunt auditate, să numească sau să demită auditorul financiar şi să fixeze durata minimă a contractului de audit financiar;