avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... atributii primar interimar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

atributii primar interimar

Buna ziua. As dori raspuns la o intrabare legata de urmatoare situatie:

In urma decesului Primarului ales, viceprimarul preia functia primarului. In consiliul local nu se alege un alt viceprimar prin vot. Primarul interimar (fostul viceprimar) continua sa voteze hotarari in sedintele consiliului local.

In acest context se creaza o situatie de incompatibilitate pentru primarul interimar

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mgeorge007 , utilizator 08:56, 28 Ianuarie 2015
Art. 87 din Legea 161/2003:
(1) Funcţia de primar şi viceprimar,
primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
a) funcţia de consilier local;
....

el nu voteaza in calitate de cosilier ci ca viceprimar devenit primar interimar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atributii primar interimar mgeorge007 mgeorge007 Buna ziua. As dori raspuns la o intrabare legata de urmatoare situatie: In urma decesului Primarului ales, viceprimarul preia functia primarului. In ... (vezi toată discuția)
Presedinte al consiliului judetean si consilier judetean, viceprimar si consilier local maite21 maite21 Am unele neclaritati. Vreau sa stiu daca in acelasi timp presedintele si vicepresedintii Cons Judetean sunt in acelasi timp si consilieri judeteni......precum ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitate ani catalindumitrele catalindumitrele Buna ziua, am un prieten care are un PFA care a obtinut fonduri europene pe agricultura. Vreau sa stiu daca poate fi consilier local intr-o localitate rurala ... (vezi toată discuția)