Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... atributii primar interimar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

atributii primar interimar

Buna ziua. As dori raspuns la o intrabare legata de urmatoare situatie:

In urma decesului Primarului ales, viceprimarul preia functia primarului. In consiliul local nu se alege un alt viceprimar prin vot. Primarul interimar (fostul viceprimar) continua sa voteze hotarari in sedintele consiliului local.

In acest context se creaza o situatie de incompatibilitate pentru primarul interimar

Va multumesc!
Art. 87 din Legea 161/2003:
(1) Funcţia de primar şi viceprimar,
primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
a) funcţia de consilier local;
....

el nu voteaza in calitate de cosilier ci ca viceprimar devenit primar interimar