Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Daune cu RCA expirat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Daune cu RCA expirat

O maşina a fost lovită din spate de o altă maşină a cărei RCA a fost expirat.
Proprietarul maşinii lovite având CASCO a reparat maşina la un service.
Asiguratorul solicită vinovatului plata daunei.
Intrebarea mea este, dacă şoferul vinovat trebuia să afle şi să accepte o antecalculaţie privind contravaloarea reparaţiilor, sau avea dreptul de a alege:( un service, care să efectueze reparaţiile la un preţ mai convenabil ?
Poate fi contestată valoarea solicitată de asigurator deoarece se solicită o sumă pentru care poate fi cumpărată o întreagă maşină cum era cea lovită ?
Daca nu accepti suma ceruta de societatea de asigurare, ei te vor da in judecata. In acel proces te vei putea apara, vei putea contesta suma, poti cere expertiza de evaluare a daunelor si de stabilire a costurilor reparatiei si instanta va stabili care este suma pe care esti obligat sa o achiti!