Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masina avariata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masina avariata

Buna seara,
Am avut un autovehicul marca opel astra.
Acesta nu este pe numele meu ci pe al bunicii (datorita RCA)
Am avut un accident din care masina s-a avariat destul de serios, in proportie de 80%. Am pus-o de vanzare pe internet si am un cumparator.
Intrebare: cum se procedeaza in acest caz? Cum pot sa vand aceasta masina? Sa fac contract de vanzare/cumparare? Dar in acest caz, nou proprietare cum va putea radia masina dupa ce isi ia toate piesele necesare de pe masina?
Sa radiez masina si sa o vand apoi? Dar cum pot sa radiez masina? Bunica are domiciliu in oras si nu poate sa faca dovada ca are un teren unde sa depoziteze masina.
Va rog sa ma ajutati cu catev raspunsuri in acest caz, deoarece chiar as vrea sa scap de masina si nu as vrea sa o dau la fier vechi... ca din ce am vazut cam asta ar fi o varianta...
Va multumesc.
Exista mai multe variante pentru radiere bun mobil,inclusiv radierea la cererea proprietarului