Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie unica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie unica

Sunt in proces de divort. am doi copii cu el, fata are 5ani si 5luni si baiatul 6 luni. vreau sa stiu cum pot obti ne custodie unica . el a plecat de 10 luni de unde locuiam, in acest timp el mi-a dat suma de 1000 de lei. si ia adus la fata de mos nicolae un cadou. A plecat ca a facut scandal in casa la care a asistat fata lui si parinti mei. Daca am avut nevoie sa-mi faca niste acte ptr. crestere copil nu mi-a facut. Pe fata nu a sunat-o de ziua ei sa-i spuna la multi ani. La baiat cand a venit sa-l vada nu i-a adus nimic si are si dosare penale pe rol. Ce trebuie sa fac sa obtin custodie unica?
Despre ce dosare penale e vorba?
scandal si altul conducere fara permis.
Regula este exercitarea autoritatii parintesti in comun,contactati un av ,depuneti toate probele pe care le considerati relevante si care in opinia dvs ar convinge instanta sa dispuna autoritate parinteasca exclusiva .
Aceste dosare penale nu pot fi luate in considerare ca un motiv intemeiat pentru exercitarea autoritatii parintesti doar de catre dvs. Nu prea inteleg ce e cu dosarul de "scandal", despre ce infractiune e vorba? Ideea e nu ce trebuie sa faceti pentru a obtine custodia unica, ci daca sunt motive in prezent pentru a solicita asa ceva in instanta. Dupa parerea mea nu sunt, incercati cel mai bine pentru binele copiilor sa colaborati cu tatal. Poate o consiliere parentala a voastra ca parinti in aceasta perioada dificila de divort nu ar strica.
1;lovirea sau alte violenţe ;2;vătămarea corporală din culpă .