Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Plati in euro in Ro
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Plati in euro in Ro

Buna ziua!O societate comerciala achizioneaza un imobil de la o persoana fizica.Poate plati prin banca in euro,avand in vedere ca si contractul a fost incheiat in euro?Am citit si eu anexa 2 din Hotararea BNR,dar ce se poate intampla,daca torusi tranzactia se efectueaza in euro?
In primul rand, niciun notar nu va incheia contractul de vanzare-cumparare fara a arata pretul in lei (se poate arata echivalarea si in euro la cursul zilei sau la orice alt curs agreat de parti)
In al doi-lea rand, nicio banca nu va efectua transferul bancar printr-o operatiune valutara.
In cazul in care, totusi, veti reusi sa efectuati plata in alta moneda decat RON (ex: prin plati successive pe casa), documentele de incasare vor fi intocmite obligatoriu in RON
Tocmai asta e problema ca banca efectueaza plata in euro spre mirarea mea.Notarul stiu cum va intocmi contractul.