Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Evitarea taxei de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Evitarea taxei de mediu

Buna ziua!Doresc sa achizitionez un autoturism care a fost inmatriculat in 2010 prin evitarea platii taxei(a dat serviciul de inmatriculari in judecata inainte de a o inmatricula).Se mai poate inmatricula fara a plati taxa?Sau trebuie sa urmez si eu aceeasi pasi?

Va rog sa raspunda doar cei care au cunostinta de cauza, scurt si la obiect.
Nu se mai poate evita plata taxei.
Buna seara, in cazul in care se face un contract de comodat auto intre doua persoane fizice si in cadrul acestuia se introduce o clauza prin care comodatarul preia plata tuturor taxelor si impozitelor aferente se poate radia masina de la impozit pe baza contractului?
Timbrul de mediu trebuie platit.
Puteti ,,transfera" plata impozitului datorat la primarie, serviciul taxe si impozite, altei persoane, fara plata vreunei taxe pe tranzactie (asa-numita ,,timbru de mediu").
Procedura e simpla si perfect legala.
Mergeti la orice birou de copiat acte, care intocmeste mapa in vederea vanzarii/cumpararii unui autovehicul si vi se va explica cum sa procedati.
Daca nu va descurcati, trimiteti-mi un mesaj privat si va voi spune procedura.
roby_ursu a scris:

Buna seara, in cazul in care se face un contract de comodat auto intre doua persoane fizice si in cadrul acestuia se introduce o clauza prin care comodatarul preia plata tuturor taxelor si impozitelor aferente se poate radia masina de la impozit pe baza contractului?

Radierea se poate face doar in baza unui act de vanzare-cumparare ori de casare a autovehiculului .