Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubiri calamitati
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubiri calamitati

Dupa vijelia din 30-31.01. acoperisul de pe o anexa proprietate personala, a zburat la vecinul pe acoperis, i-a spart cateva tigle si a zgariat parbrizul masinii. Acoperisul, in excesul de zel care m-a cuprins la vederea nenorocirii l-am inlocuit-reparat, cu parbrizul nu mai stiu ce sa fac. Va rog sa imi spuneti ce obligatii am in acest 'incident",sau ce obligatii avea vecinul (are garaj dar a parcat masina langa gard).Mentionez, ca nu am asigurare pe anexa, nu stiu daca m-ar ajuta cu ceva. Vecinul, nu are CASCO, are doar RCA. #-o
Va multumesc
Vecinul nu poate fi acuzat ca si-a parcat masina altundeva inafara de garaj. Trebuie reparat si parbrizul.
Va multumesc pentru raspuns si promptitudine.
Ma gandeam ca pagubele produse de calamitati, cazul relatat, a fost vant, nu a fost zapada, sloi de gheata care ar fi trebuit sa-i indepartez, vantul nu am cum sa-l opresc, acoperisul a fost renovat anul trecut, nu era vechi.
Poate imi dati un raspuns nepartinitor, si eu sunt "sofer" dar sunt si proprietarul acoperisului luat de vant sau dati-mi un sfat pentru viitor, referitor la asigurari...
Deja ati primit raspunsul. Proprietarul constructiei, este raspunzator pentru daunele provocate prin "ruina edificiului", adica avarii/vatamari provocate de lucruri provenite din proprietatea sa (acoperis, turturi, tencuiala, grinzi, caramizi, ghiveci de flori, extindere incendiere, etc)
Ca precizare, faptul ca desi a fost reparat recent, totusi a putut fi desprins de vant, dovedeste ca acoperisul nu a fost suficient consolidat.
Pentru a evita evenimente viitoare de acelasi gen, puteti sa asigurati proprietatea si anexele, printr-o polita facultativa de bunuri, la care sa adaugati si raspunderea civila privind evenimente de genul "ruina edificiului)
Va multumesc!
Acoperisul constructiilor smulse cu tot cu fundatie de catre tornade de exemplu, se considera suficient de bine reparate?
infosystems4u, utilizator