Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna

Muncesc la o companie de 4 ani in calitate de agent vinzari. In perioada cind ma aflu in deplasare in spatiul extracomunitar- R.Moldova primesc o diurna de 30 de ron, pe cind colegii mei primesc o diruna de 38 $ pentru R.Moldova- conformcontractului colectiv de munca. Insa in timp ce sunt in deplasare in Ucraina, Rusia, Belorusia primesc si eu diurna 38 $. Pot cere de la angajator , prin mediere sau judecata, datoriile fata de diurna pe perioda petrecuta in deplasare in R.Moldova?
aveti in vedere prima data termenul de prescriptie (rxtinctiva de 3 ani) apoi conform codului muncii si codului fiscal raportati-va la angajatorul roman caci aici sunteti angajat, in Comunitate aveti doar delegatiile-deplasarile . Oricum pentru viitor sa aveti in vedere ca valoarea diurnei pentru delegare si detasare s-a majorat cf. Ordinului MFP 60/2015 publicat in MOf nr. 68 . Daca nu ati discutat inca cu angajtorul va sfatuiesc sa o faceti mai intai pate ajungeti la o intelegere pe cale amiabila. In caz contrar rezolvati prin actiune la tribunal sectia litigii de munca orice problema de orice ordin ar tine de Codul Muncii.
art.171 alin.1 C.mun. - Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.

===

Ordinul nr.60/2015 se refera la deplasarile interne , nu si la cele externe.
Cornel Vasile, Consilier juridic
merci