Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Cod rutier
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Cod rutier

Copilul meu are 4 ani si 100 cm inaltime dupe noul cod rutier trebuie sa achizitionaz scaun de masina? Sau poate sa mearga cu centura de siguranta?
Noua regulă dictează ca pasagerii minori cu vârsta de peste trei (3) ani şi înălţimea de până la 150 centimetri să poată fi transportaţi în autovehicule fără scaune speciale pentru aceştia dacă ocupă orice alt loc în afară de cel din faţă, cât timp poartă centura de siguranţă.

Trageti singura concluzia :)