Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul are doua case pe acelasi teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul are doua case pe acelasi teren

vecinul meu are doua case pe acelasi teren cu o distanta de un metru intre ele. precizez ca aceste case sunt destul de mari si imi optureaza lumina.

Este legal sa fie doar un metru distanta intre casele lui?

Daca ar fi fost o distanta putin mai mare as fi beneficiat si eu de lumina la amiaza..
Pot sa fie si lipite una de alta, atata timp cat respecta distanta de la limita de proprietate.

Doar daca de la gard, nu a respectat limita de proprietate, puteti sa depuneti o sesizare. Cel mult va primi o amenda, ca nu cred ca o sa-l pune cineva sa le darame.
multumesc pentru raspuns!