avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul are doua case pe acelasi teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul are doua case pe acelasi teren

vecinul meu are doua case pe acelasi teren cu o distanta de un metru intre ele. precizez ca aceste case sunt destul de mari si imi optureaza lumina.

Este legal sa fie doar un metru distanta intre casele lui?

Daca ar fi fost o distanta putin mai mare as fi beneficiat si eu de lumina la amiaza..
Cel mai recent răspuns: alegzandra22 , utilizator 12:29, 2 Februarie 2015
Pot sa fie si lipite una de alta, atata timp cat respecta distanta de la limita de proprietate.

Doar daca de la gard, nu a respectat limita de proprietate, puteti sa depuneti o sesizare. Cel mult va primi o amenda, ca nu cred ca o sa-l pune cineva sa le darame.
multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este distanta legala intre doua fantani ? Nettied Nettied Buna ziua! Am o fantana aproape de gard care a secat imediat ce vecinul si-a sapat fantana in linie cu a mea, insa la o adancime mult mai mare . Va ... (vezi toată discuția)
Distanta intre doua case LovinAlina LovinAlina As dori sa stiu si eu urgent care este distanta intre 2 case legala,specific ca vecina mea are gardul la coltul casei mele,nici 1 cm nu am in spatele casei,2 ... (vezi toată discuția)
Limita de propietate carasclaudiu carasclaudiu Buna ! INTREBARE: conform normelor privind inspectia in contructii, la cati metri de gardul care delimiteaza 2 proprietati (gard) se poate constru un imobil? ... (vezi toată discuția)