Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere e institutie judiciara de drept privat?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere e institutie judiciara de drept privat?

mediere e institutie judiciara de drept privat?

Va multumesc
Medierea este o modalitate alternativa de solutionarea conflictelor, alta decat instanta de judecata.
Legea, permite partilor, persoane fizice/juridice sa ajunga la o intelegere pe cale amiabila, inaintea sau in timpul unui proces aflat pe rolul instantelor de judecata si sa stinga un litigiu, daca partile au ajuns la un consens concretizat printr-un Acord de Mediere, care poate fi investit cu hotarare de expedient de catre judecator.
Medierea nu este institutie judiciara, cel putin in Romania.
Este o instituie de drept privat, in sensul ca nu implica exercitiul autoritatii de stat (de ex. stabilirea unui impozit sau a unei taxe), dar nu este judiciara, adica medierea nu are loc in fata unui organ cu activitate jurisdictionala cum este instanta de ex.
Alexandru Ardeleanu, Consilier juridic
Medierea este o instituţie de interes public care funcţionează în baza Legii 192/2006 şi constituie o alternativă la instanţa de judecată, atât pentru conflictele deduse judecăţii cât şi pentru conflictele care din diferite motive încă nu au ajuns pe rolul instanţelor de judecată.