Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Calcul penalitati la facturi neachitate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Calcul penalitati la facturi neachitate

cum se calculeaza penalitatile la o factura neachitata in termenul convenit in contract?
Conform contractului. Daca nu se specifica in contract, dobanda legala.
IN CONTRACT ESTE 0,1% PE ZI
MA INTERESEAZA MODUL DE CALCUL DEOARECE SUNT INCEPATOARE.
MULTUMESC
suma x nr. de zile x 0,1 / 100.
De ex: 1000 de lei cu 29 de zile de intarziere:
1.000 x 29 x 0,1 / 100 = 29 de lei.