Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce reprezinta cifra de afaceri la o intreprindere ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce reprezinta cifra de afaceri la o intreprindere individuala?

Buna seara,
Am o intreprindere individuala la care lucrez doar eu pe un taxi, Trebuie sa depun declaratia 392 B si cum nu ma pot bucura de colaborarea cu un contabi.(nu ca nu as vrea dar d-na contabila zice ca e o treaba usoara si nu vrea sa imi ia banii degeaba) #-o......asa ca va rog sa ma lamuriti.....cum ar trebuii completata aceasta declaratie si ce inseamna cifra de afacei ? toti banii ce i-am incasat de la clienti conform bonului fiscal?....
Buna seara,

Si noi, avocatii, trebuie sa completam aceeasi declaratie 392 B, ca si dumneavoastra.

La cifra de afaceri veti trece totalul incasarilor si cheltuielilor pentru anul precedent.

Daca aveti timp, puteti sa adresati o intrebare si unei doamne binevoitoare de la finante, pentru o mai mare acuratete.

O seara frumoasa!
Am inteles...adica daca am incasat de la clienti 600 lei si am cheltuit 400 lei, cifra de afaceri pe care trebuie sa o declar este de 1.000 lei. Multumesc.....
auraneg, utilizator
Cifra de afaceri cuprinde totalitatea veniturilor din vânzarea mărfurilor și produselor, executarea lucrărilor și prestarea serviciilor într-o perioadă de timp.
Cifra nu include TVA-ul facturat si nu include cheltuieli.
imike, utilizator
A.....multumesc....in cazul meu este 600 de lei nu 1.000, va multumesc,depuneam declaratia gresit.
Gina-GabrielaOprea a scris:

Buna seara,

Si noi, avocatii, trebuie sa completam aceeasi declaratie 392 B, ca si dumneavoastra.

La cifra de afaceri veti trece totalul incasarilor si cheltuielilor pentru anul precedent.

Daca aveti timp, puteti sa adresati o intrebare si unei doamne binevoitoare de la finante, pentru o mai mare acuratete.

O seara frumoasa!

Buna ziua,la IF cu domeniul de activitate Constructii,adica prestari servicii,cu impozit pe norma de venit 22.000 ron,pot avea si cheltuieli,de exemplu unelte cu care imi desfasor activitatea,sau la norma de venit nu se se iau in considerare cheltuielile si nu se scad din venitul brut?
De asemenea as aprecia daca imi puteti spune daca pot incheia contract de colaborare cu un II de exemplu care sa emita facruri catre mine iar acestea sa fie trecute ca si plati,fara sa ies din incadrarea de impozit pe norma de venit,binenteles asta in cazul in care nu depasesc suma maxima de 22.000 ron,va multumesc anticipat