Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Cu marfa pana in Grecia
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Cu marfa pana in Grecia

Buna ziua.
O firma, dar nu de transport, ci pe cont propriu trebuie sa duca marfa inapoi storno in grecia. Trece masina cu soferul prin Bulgaria si Macedonia.
Trebuie platite vama pentru ele sau??ce acte are nevoie sa aibe la el in timpul drumului?
NU trebuie platita vama caci sunt in tranzit.
Pentru toate tipurile de transport sunt necesare următoarele acte:

* licenţa de transport însoţită de caietul de sarcini (copie xerox), vizată pe anul în curs de reprezentanţa Autorităţii Rutiere Române – A.R.R. care a emis-o;

* licenţa de execuţie pentru transport internaţional (în original);

* certificatul de înmatriculare a vehiculului, însoţit de talonul de inspecţie tehnică;

* permisul de conducere al conducătorului auto;

* diagrama tahograf pentru autovehiculele de marfă cu sarcina utilă mai mare de 3,5 tone, pentru microbuze (>9 locuri) şi autobuze;

* asigurarea civilă şi cartea verde, efectuată de o societate de asigurări din România;

* documentele specifice solicitate de Administraţia Naţională a Drumurilor din România în vederea îndeplinirii obiectivelor controlului efectuat de aceasta:

- autorizaţia specială de transport (în original) pentru eventuale depăşiri de limite maxime admise (greutate şi/sau gabarit), eliberată de administratorul drumurilor pe care a circulat (la ieşirea din România);

- documente specifice reglementate pentru transporturile umanitare cu destinaţia România (la intrare);

- talonul din MTC (matcă + talon + chitanţă) eliberat la intrare (la ieşire) în cazul tranzitării teritoriului României;

- alte documente impuse pe parcurs prin reglementări interne sau internaţionale.

La documentele enumerate anterior, se remarcă necesitatea prezentării şi a altor acte, în funcţie de anumite elemente specifice:

* Pentru transportul de mărfuri:

- documente de însoţire a mărfii (facturi, avize etc.);

- scrisoare de transport internaţional – CMR;

- carnet TIR (dacă circulă sub convenţia TIR);

- certificatul de agreere vamală (dacă circulă sub convenţia TIR);

- autorizaţii emise de Ministerul Transporturilor (MT) din ţările de tranzit sau de destinaţie (dacă este cazul).

[ link extern ] /
multumesc dar nu e masina de transport marfa, vor duce marfa in masina de persoane, atunci ce acte mai sunt necesare din toate acestea?
Factura, Aviz, Delegatie, Actele Masini si???
* Pentru transportul de persoane prin serviciu regulat:

- licenţa de execuţie pentru traseu, însoţită de caietul de sarcini al acesteia (graficul de circulaţie) – în original;

- autorizaţia emisă de Ministerul Transporturilor din ţara de destinaţie, cu care se execută transportul în condiţii de reciprocitate – în original;

- contractul de închiriere sau de prestări de servicii, încheiat cu firma posesoare de licenţă de execuţie pentru traseu, şi autorizaţia pentru serviciu regulat, dacă este cazul;

- certificatul de clasificare a autovehiculului pe categorii sau stele, după caz, emis de Registrul Auto Român – în original;

- asigurarea de persoane şi bagaje;

- diagrama biletelor de călătorie şi lista cuprinzând pasagerii – în original.

* Pentru transportul de persoane prin serviciu ocazional sau turistic:

- certificatul de clasificare a autovehiculului pe categorii sau stele, după caz, emis de Registrul Auto Român – în original;

- foaia de parcurs tip ASOR (Acordul de la Dublin privind serviciile ocazionale internaţionale de călători, efectuate cu autocare sau autobuze), vizată de reprezentanţa Autorităţii Rutiere Române – A.R.R. cu 24 de ore înainte de începerea efectuării transportului, pentru autocare, autobuze şi microbuze;

- documente specifice care să ateste caracterul transportului (invitaţie, contract, respectiv voucher sau contract de asigurare a serviciilor turistice, încheiat cu o societate atestată prin licenţă de turism);

- documentul de tarifare globală (scrisoare de trăsură, factură etc.);

- autorizaţia eliberată de autorităţile competente din ţările de tranzit sau de destinaţie, dacă este cazul;

- asigurarea de persoane şi bagaje.
auleu asa de complicat e sa trimit soferul cu masina fimei si cu marfa de returnat???
chiar atatea acte trebe? nu e suficient doar factura storno, avizul, delegatia, actele masini?
De unde fac rost de celelalte acte?
Luati legatura cu o firma de transport (casa de expeditii), s-ar putea sa iesiti mai ieftin decat costurile dvs., pentru ca platiti doar pe un sens adica doar un dus si o juma de intors din cat v-ar costa pe dvs., mai cugetati.