avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Clauze abuzive - banca - client persoana juridica
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Clauze abuzive - banca - client persoana juridica

Buna seara,

pot intenta proces bancii pentru clauze abuzive in contract daca sunt persoana juridica ? Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: alinaprisecaru , utilizator 09:40, 14 Februarie 2015
Da, dar nu in temeiul legislatiei protectiei consumatorului care are in vedere doar persoana fizica. Poate fi introdusa o actiune civila in schimb.
Mi s-a spus ca nu pot face nimic, mi-ati dat o speranta ! Va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sesizari opc privind clauzele abuzive sau nerespectare contract de banca new_2009 new_2009 :oops:vad ca in loc sa ajute lumea sa iasa din impas atat bancile cat si cei care vegheaza legea - opc in principal, se eschiveaza in raspunsurile oferite. ... (vezi toată discuția)
rcs rds refuza preluare echipament internet ctr denuntat unilateral radulucian 22 radulucian 22 Am un punct de lucur inchis, la care am cerut denuntare unilaterala pe mail RDS, Au aprobat ,dar au pus sume ca dauna rezilere anticipata. Nu le-am ... (vezi toată discuția)
Camatarie la firmele de leasing Ovidiu Pop Ovidiu Pop buna ziua, in 2008 am incheiat pe societate cu o firma de leasing un contract prin care am achizitionat un autoturism in valoare de 21.000 euro. am platit ... (vezi toată discuția)