Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acord incetare contract de prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acord incetare contract de prestari servicii

este corect dpdv juridic si fiscal, ca in urma incetarii unui contract de executie lucrari , sa fie stornata factura emisa si neincasata si ca aceasta sa fie ulterior reemisa pe numele altei societati?

Multumesc frumos celor care au disponibilitatea de a incerca un raspuns.
Pai depinde cine a prestat serviciile, daca le-a prestat X, atunci X trebuie sa incaseze, daca le-a prestat Y atunci Y trebuie sa le incaseze. Dvs. ce spuneti de fapt, ca serviciile prestate de X sa fie incasate de Y? Da, se poate si asta, dar nu prin stornare de factura si refacturare, ci prin cesiunea creantei lui X catre Y, astfel incat Y va incasa banii de la Z (cel care trebuie sa plateasca), dar altfel, nu.
multumesc frumos!