Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare telefon
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare telefon

Buna ziua,
Acum 4 luni am cumparat un telefon in rate. In astea 4 luni l-am reclamat de 3 ori cu acelasi defect. Deci din 4 luni, o luna a stat la dansii. Firma care mi l-a vandut refuza sa mi-l schimbe deoarece a spus ca nu ei il fabrica, chiar daca il comercializeaza, iar firma care il fabrica spune ca numai daca nu il pot repara ar putea sa-l schimbe, nicidecum sa-mi returneze banii pe el.
Ce ma sfatuiti sa fac?
~ Conținut șters la cerere ~
Pe reclamatia cu care l-am predat ultima data am solicitat contravaloarea sau schimbarea acestuia, insa cei de la service spun ca ei doar repara, iar cei care mi l-au vandut spun ca ei doar le comercializeaza. Nu prea stiu cui sa ma adresez.
Daca vi s-a oferit varianta cu schimbarea produsului cu unul identic nu aveti, in opinia mea, sanse la restituirea pretului indiferent de calea pe care o alegeti (ANPC, mediere etc.). Legea 449/2003:

Art. 11. - (1) În cazul lipsei conformităţii, consumatorul are dreptul de a solicita vânzătorului în primul rând repararea produsului sau are dreptul de a solicita înlocuirea produsului, în fiecare caz fără plată, cu excepţia situaţiei în care măsura este imposibilă sau disproporţionată.

Art. 13. - Consumatorul poate solicita o reducere corespunzătoare a preţului sau rezoluţiunea contractului în oricare dintre următoarele cazuri:
a) dacă nu beneficiază nici de repararea, nici de înlocuirea produsului;
b) dacă vânzătorul nu a luat măsura reparatorie într-o perioadă de timp rezonabilă;
c) dacă vânzătorul nu a luat măsura reparatorie, conform art. 11 alin. (4), fără inconveniente semnificative pentru consumator.

Deci adresati-va celor care va schimba telefonul, legea nu va ajuta sa va recuperati banii.
Ares-3, moderator
Imi pare rau, dar nu ati inteles: nimeni nu vrea sa-mi schimbe telefonul, aruncand vina unul pe altul. Daca telefonul prezinta acelasi defect cam odata pe luna in primele 4 luni de la cumparare de la cine ar trebui sa cer schimbarea acestuia, de la fabricant sau de la comerciant?
~ Conținut șters la cerere ~