Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare telefon
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare telefon

Buna ziua,
Acum 4 luni am cumparat un telefon in rate. In astea 4 luni l-am reclamat de 3 ori cu acelasi defect. Deci din 4 luni, o luna a stat la dansii. Firma care mi l-a vandut refuza sa mi-l schimbe deoarece a spus ca nu ei il fabrica, chiar daca il comercializeaza, iar firma care il fabrica spune ca numai daca nu il pot repara ar putea sa-l schimbe, nicidecum sa-mi returneze banii pe el.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc mult pentru raspuns. O zi buna!
Comerciantul are dreptul sa se indrepte impotriva producatorului pentru recuperarea banilor (se numeste actiune in regres).
catara2 a scris:

Firma care mi l-a vandut refuza sa mi-l schimbe deoarece a spus ca nu ei il fabrica, chiar daca il comercializeaza, iar firma care il fabrica spune ca numai daca nu il pot repara ar putea sa-l schimbe, nicidecum sa-mi returneze banii pe el.

De aici am inteles ca ar fi o intelegere intre comerciant si si producator in privinta asta.